Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Witaj w naszej gminie!

Gminny portal informacyjny

Aktualności

Najnowsze informacje i komunikaty

||   ||

Harmonogram zebrań wiejskich dotyczących podziału Funduszu sołeckiego na 2024 rok

30.08.2023 11:31

Informujemy, że harmonogram uzupełniany jest na bieżąco na podstawie zgłoszeń sołtysów o terminie i miejscu zebrania w poszczególnych sołectwach.

czytaj dalej


herb gminy krzymów

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej i pozbywanie się nieczystości ciekłych

23.02.2023 11:26

czytaj dalej

  • Podopieczni WTZ w paprotni na spotkaniu z policją

    Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie

    Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:38

  • Logo Krajowego Biura Wyborczego

    Paprotnia: Nowy obwód głosowania

    Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:27

  • Samochód peugeot sprzedawany przez urząd gminy

    Krzymów: Samochód na sprzedaż

    Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.

    | 04.10.2023 11:29

  • Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.

    | 03.10.2023 16:35

  • Logo akcji Test dysleksji

    Test dysleksji

    Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

    | 03.10.2023 12:58

  • Przecięcie wstęgi na drodze do Depauli

    Depaula: Już można jeździć po nowej drodze

    Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.

    | 03.10.2023 09:54

zobacz więcej informacji


Urząd Gminy Krzymów




Dla mieszkańców




Dla turysty i przyjezdnych




Galerie zdjęć

  • Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

    Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

  • Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

    Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

  • Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

    Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

  • Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Zobacz więcej


    Dzis w programie:

    Dzisiaj, godz: 9:30, 16:30
    Dzisiaj, godz: 10:30, 15:30, 19:30
    Dzisiaj, godz: 10:15, 14:15
    Dzisiaj, godz: 20:05

    Nasze audycje:

    niedziela. godz: 19:00
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 10:00-14:00
    piatek, godz: 7:40, 10:40, 15:40, 20:40
    czwartek, godz: 20:15
    wtorek, godz: 7:15, 13:15, 16:15
    poniedzialek, godz: 22:00
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 14:00-18:00
    zobacz wszystkie programy

    Przydatne serwisy internetowe


     





    Informacje


    Brzeźno: Do serca przytul psa

    01.08.2021 08:00


    Szczeniaczki na trawniku

    Takiego miesiąca dawno nie było w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie. W lipcu wyadoptowanych zostało aż siedem piesków, a tylko dwa zostały odłowione.

    Jeden z nich błąkał się na ulicy Sosnowej w Brzeźnie, drugi, również w Brzeźnie, został odłowiony na ulicy Krzymowskiej, ale w tym przypadku udało się odnaleźć właściciela i pies wrócił do domu.

    Z kolei nowe domy znalazło sześć szczeniaczków i jedna suczka.

    WŚCIEKLIZNA

    - Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa ssaków, występująca niemal na całym świecie. Szczepienie przeciwko niej jest jedynym prawnie wymaganym szczepieniem psów w Polsce – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

    Właściciele psów mają wybór w przypadku szczepień profilaktycznych przeciwko wielu chorobom wirusowym, jednak szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i prawnie wymagane, a za jego brak właściciel psa może zapłacić karę w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

    Obowiązek profilaktyki wynika z faktu bardzo dużego zagrożenia spowodowanego przez wirus wścieklizny. Co roku w USA umierają nawet cztery osoby chore na wściekliznę. W Ameryce Północnej odpowiedzialne za zarażenie człowieka są głównie nietoperze. Gdyby jednak w Polsce szczepienie psów nie było obowiązkowe, jest bardzo prawdopodobne, że mielibyśmy podobne statystyki. Według danych w latach 1985 - 2006 odnotowano w Polsce trzy przypadki zachorowania przez człowieka na wściekliznę. .

    Okres rozwoju choroby może trwać od trzech do dwudziestu czterech tygodni, w zależności od typu wirusa, odporności organizmu i głębokości pokąsania.

    OKRES ZWIASTUNOWY

    Psy, które do tej pory chętnie przebywały z ludźmi, zaczynają ich unikać, stają się lękliwe. Natomiast te, które do tej pory obawiały się ludzi, zaczynają się do nich łasić (obserwuje się podobne zachowania także u lisów, stąd należy pamiętać aby nie głaskać napotkanych lisów, które nie boją się ludzi). Wiele psów w tej fazie choroby unika światła, szuka zacienionych miejsc. Psy bywają rozdrażnione, niekiedy wpadają w letarg, łapią powietrze (tak jakby polowały na muchy), mają zmniejszony apetyt, bywa, że nie przyjmują jedzenia, natomiast próbują zjadać napotkane przypadkowe przedmioty. Zdarza się, że rozdrapują ranę, przez którą wdał się wirus. U wielu psów trzymanych w domu, właściciel może nie zauważyć większych zmian w zachowaniu w tej fazie choroby.

    OKRES PODNIECENIA (SZAŁU)

    Psy stają się agresywne, rzucają się, zaczynają gryźć z wściekłością, rozgryzają napotykane przedmioty. Zamknięte, próbują, w szale, wydostać się na zewnątrz, rozgryzają drzwi lub pręty klatki. Wykazują skłonności do ucieczek. Jeśli zarażonemu psu uda się uciec w tej fazie choroby, może przebiec bez odpoczynku nawet do dwustu kilometrów. Napotkane zwierzęta gospodarskie bez ostrzeżenia napadnie i pogryzie, człowieka raczej będzie unikał, chyba że ten go rozdrażni lub zaatakuje. Odgłos szczekania zmieni się, ponieważ w końcowej fazie tego okresu dochodzi do stopniowego paraliżu nerwów na całym ciele. Wiele psów tej fazie choroby nie przyjmuje już pokarmu i wody. Jeśli człowiek próbuje im ją podać, często reagują nerwowo.

    OKRES PORAŻENIA

    Zdarza się, że chory pies padnie zanim dojdzie do tej fazy choroby. Porażeniu ulegają wszystkie mięśnie. Najczęściej najpierw pies traci władzę w tylnych nogach i ogonie. Ciągnie za sobą zad, poruszając jedynie przednimi kończynami. Później dochodzi do paraliżu reszty ciała i śmierci.

    Psa, który pogryzie człowieka, a jest nieszczepiony, poddaje się obserwacji, która w skrajnym przypadku może trwać nawet trzy miesiące. O jej przeprowadzeniu i ewentualnym zakończeniu decyduje urzędowy lekarz weterynarii.

    TRZEBA PAMIĘTAĆ

    - Każdy właściciel psa ma obowiązek zaszczepienia go przeciw wściekliźnie. W Polsce szczepienie jest ważne przez rok. Każdy pies, który ukończył trzy miesiące życia może być zaszczepiony. Od tego momentu właściciel ma trzydzieści dni na jego zaszczepienie przeciw wściekliźnie, co oznacza, że musi to zrobić do ukończenia przez psa czwartego miesiąca życia. Z tego obowiązku może go zwolnić lekarz weterynarii ale tylko wówczas gdy stwierdzi, że pies wykazuje objawy choroby (szczepi się tylko zwierzęta zdrowe) lub (w przypadku samic) jeżeli jest w ciąży lub w trakcie laktacji. Od lat jedynym skutecznym sposobem na walkę z wścieklizną są szczepienia – mówi Tomasz Opszalski.

    W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

    Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

    O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

    Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

    Brzeźno: Do serca przytul psa

    Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

    Najczęściej przeglądane informacje:



    <<< Powrót do poprzedniej strony

    Kategorie informacji

    ˆ